Redakčná politika

1. Poslanie časopisu

MKD revue je vedecko-odborný časopis, ktorého cieľom je podporovať a šíriť výsledky výskumu a odborné poznatky v oblasti mediamatiky, dokumentácie kultúrneho dedičstva a jeho prezentácie v nových médiách. Časopis tiež slúži na popularizáciu kultúrneho dedičstva a nových médií, s cieľom zvýšiť povedomie a podporiť inováciu v týchto oblastiach.

2. Oblasti záujmu

Časopis sa zameriava na širokú škálu tém vrátane, ale nie výlučne:

• Mediamatika a digitálne technológie
  • Dokumentácia a digitálna archivácia kultúrneho dedičstva
  • Prezentácia kultúrneho dedičstva v nových médiách
  • Využitie nových médií na edukáciu a popularizáciu kultúrneho dedičstva
  • Inovácie v digitálnom zobrazovaní a multimédiách
  • Interdisciplinárne prístupy k štúdiu a prezentácii kultúrneho dedičstva
  • Kultúrny a kreatívny priemysel
  • Prezentácia výskumov z oblasti hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva

3. Typy prijímaných článkov

MKD revue prijíma rôzne typy článkov vrátane:

• Pôvodných výskumných štúdií
  • Prehľadových článkov a meta-analýz
  • Prípady z praxe a štúdie prípadov
  • Komentárov a editoriálov
  • Listov redakcii
  • Recenzií kníh a multimediálnych diel
  • Správ z podujatí

4. Proces recenzného hodnotenia

Vedecké a odborné články prechádzajú dvojitým anonymným recenzným hodnotením, čo znamená, že recenzenti nepoznajú identitu autorov a naopak. Tento proces zaručuje objektivitu a nestrannosť hodnotenia. Recenzenti sú vyberaní na základe ich odbornosti v danej oblasti a ich úlohou je posúdiť kvalitu, originalitu, vedeckú a odbornú hodnotu predložených článkov. Za jazykovú kultúru a obsahovú stránku príspevkov zodpovedajú samotní autori. O prijatí a publikovaní článku rozhoduje redakcia.

5. Etické zásady

MKD revue sa riadi najvyššími etickými štandardmi vo vedeckom publikovaní. Autori sú povinní dodržiavať zásady vedeckej integrity, vrátane:

• Transparentného a zodpovedného výskumu
  • Dodržiavania autorských práv a rešpektovania intelektuálneho vlastníctva
  • Vyhýbania sa konfliktom záujmov a ich deklarovania
  • Zachovania anonymity a dôvernosti subjektov výskumu

6. Autorské práva a otvorený prístup

MKD revue podporuje otvorený prístup k vedeckým poznatkom. Autori si zachovávajú autorské práva k svojim článkom a súhlasí s ich zverejnením pod licenciou Creative Commons Attribution (CC BY), ktorá umožňuje voľné šírenie a adaptáciu diel za predpokladu uvedenia autorstva.

7. Pokyny pre autorov

Autori sú vyzvaní, aby dodržiavali pokyny pre prípravu a predkladanie rukopisov, ktoré sú dostupné na webovej stránke časopisu. Pokyny zahŕňajú formátovanie rukopisov, štruktúru článkov, citovanie zdrojov a ďalšie technické požiadavky.

MKD – revue o nových médiách a kultúrnom dedičstve
Katedra mediamatiky a kultúrneho dedičstva
Fakulta humanitných vied
Žilinská univerzita v Žiline